CZYM JEST ARCHIKURS?

Mamy świadomość, że kształcenie młodzieży to równocześnie formowanie przyszłości.

Stąd też nadrzędny cel działalności Archikursu: KSZTAŁCENIE WYSOKIEJ KLASY ŚRODOWISKA ARCHITEKTONICZNEGO.

Aby dowiedzieć się jak dbamy o stopniowe wprowadzenie do zawodu architekta, warto poświęcić kilka minut na przeczytanie poniższych punktów:

1. Nasza działalność została doceniona w plebiscycie ORŁY KSZTAŁCENIA. Zdobyliśmy pierwsze miejsce w 2018 roku. To był dopiero początek tego, co wydarzyło się wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019, kiedy wprowadziliśmy nowy program nauczania.

2. W Archikursie [kilka razy w semestrze] wykłady specjalnie dla uczniów i absolwentów prowadzą znani projektanci i architekci.  W ramach każdego spotkania zadajemy pytania prelegentom, które przybliżają naszym uczniom realia zawodu. Do tej pory wykłady w Archikursie prowadzili m.in.: Joanna i Wojciech Małeccy, Oskar Grąbczewski, Piotr Kuczia, projektant Audi Kamil Łabanowicz, Andrzej Duda, Jan Kozub i inni.

3. Opracowaliśmy autorską metodę nauki rysunku opartej na podejściu konfiguracyjnym. Jakie są tego efekty? Nasi Uczniowie dominują egzaminy na Wydział Architektury Politechniki Śląskiej i nie tylko. Np. nasz uczeń Mikołaj Chmiel zdobył najwyższą punktację z rysunku na egzaminie w 2019 roku! Rok wcześniej I miejsce na egzaminie na Architekturę Wnętrz zdobyła również nasza absolwentka – Patrycja Pinkawa.

4. Od roku szkolnego 2017/2018 uczniowie grupy ZAAWANSOWANA TEAM mają możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach projektowych prowadzonych przez znakomitych polskich architektów!  Zajęcia te zwieńczone są coroczną, publiczną OBRONĄ PRAC SEMESTRALNYCH, na której spotyka się kilka pokoleń architektów.

5. Na grupach początkujących stabilizujemy nawyki rysunkowe. Po tej grupie już każdy potrafi rysować. Natomiast to, co najlepsze w Archikursie, zaczyna się na wyższych poziomach. Dzięki naszej działalności naukowej, projektowej oraz współpracy z Instytutem Architektury w Wiedniu, poznaliśmy metody projektowe najlepszych architektów świata m.in. Daniela Libeskinda, Zahy Hadid, Haniego Rashida czy CoopHimmelblau. Wymiennie stosujemy te metody do rozwoju kreatywności u naszych Uczniów!

6. Specjalnie dla naszych uczniów zaprosiliśmy do Polski projektanta z włoskiej firmy Pininfarina. Pininfarina to legendarna firma z branży projektowania odpowiedzialna za stylistykę takich samochodów jak Maserati, Peugot, Volvo i Ferrari. Od 2018 roku WARSZTATY Z PROJEKTANTEM FERRARI będą odbywały się cyklicznie.

7. Dwa lub trzy razy do roku organizujemy specjalistyczne konferencje dla naszych aktualnych uczniów oraz absolwentów z wszystkich lat. Na konferencjach – poza omówieniem zagadnień architektonicznych – prezentujemy najbardziej aktualne informacje o stanie zawodu architekta w Polsce. Omawiamy raporty z analiz ścieżek zawodowych naszych absolwentów oraz prezentujemy możliwości rozwoju. To wszystko w konsultacji z wiodącymi śląskimi biurami architektonicznymi.

8. Od 2021 roku, każdy uczeń Archikursu może uczestniczyć w konferencji poświęconej historii architektury. Konferencja ta pokazuje dlaczego i w jaki sposób powstawało konkretne dzieło architektury. Dodatkowo jej treść jest silnie powiązana z tematami egzaminów wstępnych na wydziały architektury. .

9. W ramach zajęć regularnych odbywają się również zajęcia z modelowania. Uczymy jak tworzyć makiety z brystolu [papieroplastyka] i tektury. Dodatkowo, grupa Architektura Wnętrz ma specjalnie opracowaną metodę nauki projektowania wnętrz w oparciu o makiety tekturowe.

10. Od razu po feriach startuje specjalny kurs przygotowawczy do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym. Kurs ten jest BEZPŁATNY dla uczniów Archikursu i jest kompleksową powtórką materiału, potrzebnego do zdania matury na poziomie rozszerzonym. Kurs prowadzony jest przez nauczycielkę renomowanego katowickiego liceum. Obejmuje zajęcia raz w tygodniu, trwające 1,5h.

11. W każdym roku organizujemy uroczystą galę obron, podczas której Uczniowie Archikursu prezentują swoje pierwsze projekty wykonane pod okiem uznanych w Polsce architektów. Na gali spotyka się zawsze kilka pokoleń architektów – od kandydatów na architekturę po nestorów śląskiej architektury. Relację z pierwszej obrony można zobaczyć tutaj: https://youtu.be/xdcDDkppbtw

12. Skąd taka zdawalność w Archikursie? Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na nasze wyniki jest kurs intensywny w maju i czerwcu. W ramach tego kursu przerabiamy blisko 150 tematów egzaminacyjnych. Kurs intensywny to zajęcia tematyczne z udziałem prowadzącego, odbywające się codziennie w dni robocze.

13. W ramach Archikursu każdy uczeń może uczestniczyć w dodatkowych, BEZPŁATNYCH zajęciach z rysunku. Ponieważ wszyscy nasi uczestnicy to uczniowie szkół średnich,  zajęcia te odbywają się popołudniami. Szczegóły w zakładce CENNIK.

14. To jest to, z czego jesteśmy najbardziej dumni! Absolwenci Archikursu objęci są PROGRAMEM WSPOMAGANIA KARIERY, dzięki któremu mogą:

  • otrzymać pracę w jednym z 6 biur architektonicznych na terenie Śląska, z którymi Archikurs nawiązał stałą współpracę,
  • otrzymać pracę w jednej z największych firm zajmujących się projektowaniem i wyposażeniem wnętrz, która również współpracuje z Archikursem,
  • brać udział – dzięki naszej rekomendacji – w płatnych stażach obowiązkowych na studiach po 3 roku. Staż odbywa się w prestiżowych biurach architektonicznych na terenie Śląska,
  • brać udział w cyklicznych warsztatach projektowych wraz z najlepszymi architektami ze Śląska,
  • przygotować portfolio do zagranicznych biur projektowych – tutaj należy podać jeden z naszych ostatnich sukcesów: możliwość przygotowania portfolio do Pininfariny przez jednego z naszych uczniów,
  • w ramach programu jest również możliwość uczestnictwa we wszystkich wyżej wymienionych wydarzeniach tj. wykładach, galach obron, konferencjach i warsztatach.

15. Jednym z najpiękniejszych miejsc do podziwiania architektury współczesnej jest Nowy Jork. Od lat organizujemy wycieczki architektoniczne po najciekawszych miejscach Europy, a od 2018 roku organizujemy cykliczne wyjazdy do USA wraz z uczniami i nauczycielami I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Chorzowie.

To nie wszystko….o innych elementach tworzących Archikurs mówimy już na zajęciach.