PYTANIA

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 

Przedstawiamy OGÓLNE ZASADY ORGANIZACJI kursu przygotowawczego oraz zestaw NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ.

Kurs jest pełnym przygotowaniem do egzaminów wstępnych na Wydziały Architektury. Dzięki różnorodnemu programowi kursu, kandydat może starać się o przyjęcie na kilka uczelni. Nasi absolwenci to studenci studiów dziennych takich uczelni jak Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska oraz uczelni zagranicznych tj.: University of London, University of Westminster czy University of Brighton.

Od kandydatów wymagamy regularnego uczestnictwa w zajęciach oraz wykonywania prac domowych. Ewentualne nieobecności należy odrobić na zajęciach innej grupy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami:

 

 

PYTANIA:

1. Jak wybrać kurs rysunku? Dlaczego warto wybrać kurs specjalistyczny?

Warto wybrać kurs, który specjalizuje się w konkretnej dziedzinie Architektury. Przede wszystkim kurs specjalistyczny, przygotowuje tylko  na jeden kierunek studiów– w naszym przypadku jest to Architektura i Urbanistyka. Od roku szkolnego 2017/2018 prowadzimy również specjalistyczną grupę na kierunek Architektura Wnętrz.

Na kursie specjalistycznym:

  • nie uczysz się zbędnych technik rysunkowych – niektóre osoby twierdzą, że takimi technikami można „zaskoczyć” egzaminatora.  Niestety na egzaminie mają znaczenie zupełnie inne umiejętności, których uczymy w Archikursie – nasze wyniki ZDECYDOWANIE to potwierdzają!
  • uczysz się wraz z osobami zdającymi maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym (w grupach na AiU),
  • uczestniczysz w  zajęciach z matematyki przygotowujących do matury –  zajęcia bezpłatne w Archikursie,
  • nie tracisz na zajęciach czasu na uwagi i tematy/wykłady dotyczące innych kierunków studiów,
  • zajęcia prowadzą osoby całkowicie związane z kierunkiem Architektura i Urbanistyka (architekci, doktoranci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej), których uczniowie dostają się z pierwszych miejsc na Wydziały Architektury.

 


 

2. Czy każdy może zapisać się na kurs? Czy można dołączyć do kursu w trakcie jego trwania?

Na kurs mogą zapisywać się gimnazjaliści w trzeciej klasie, osoby będące w szkole średniej oraz osoby do 21 roku życia.

Zdecydowanie zalecamy uczestnictwo w kursie od pierwszej/drugiej klasy liceum. Wtedy można świadomie podjąć decyzję czy architektura jest tym, czym chcę się w przyszłości zajmować.

Do kursu można dołączyć w każdym momencie – dbamy, aby osoba dołączająca uzupełniła zaległości. Jednak nie przyjmujemy zgłoszeń od osób, które planują rozpocząć naukę od podstaw 4-5 miesięcy przed egzaminem – to stanowczo za mało czasu.

 


 

3. Czy na kurs może zapisać się osoba, która nie miała kontaktu z rysunkiem?

Tak.  Najwięcej osób zgłaszających się do nas nie miało wcześniej kontaktu z rysunkiem – takie osoby jest nam zdecydowanie łatwiej nauczyć. Uczymy wtedy wszystkiego od podstaw w grupie początkującej. Nie wymagamy wcześniejszego przygotowania plastycznego – wszystkiego uczymy się na zajęciach.

 


 

4. Czy grupy są podzielone wg. poziomu zaawansowania?

To  najczęściej zadawane pytanie. Na naszym kursie nie ma „mieszania” osób z różnych grup oraz osób na różnym poziomie. Jeżeli ktoś zapisuje się do grupy początkującej, to wszystkie osoby w tej grupie zaczynają naukę od podstaw – od pierwszych zajęć. Po roku nauki w tej grupie można przenieść się do grup średnio lub zaawansowanej – nie dotyczy osób w klasie maturalnej.

 


 

5. Kto prowadzi kurs rysunku?

W Archikursie jest 5 prowadzących. Są to absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, praktykujący architekci, doktoranci na Wydziale Architektury z bogatym doświadczeniem pedagogicznym, zdobywanym na Uczelni.

Przede wszystkim jednak są to pasjonaci pracy z młodzieżą. Od 2017/2018 roku w Archikursie zajęcia projektowe prowadzą również najlepsi w kraju architekci.

Praktykujący/czynni zawodowo architekci w naszym przypadku oznacza, że projektujemy i realizujemy własną architekturę. Dzięki temu nasi kursanci, a później absolwenci, mają ciągły kontakt z zawodem architekta i pod tym kątem uczymy ich rysunku.

 


 

6. Jak długo trzeba uczyć się rysunku aby dostać się na studia? 

Naszym zdaniem, aby wszechstronnie i rzetelnie przygotować się do egzaminów, a jednocześnie być świadomym kierunku studiów jaki się wybiera, należy regularnie rysować przez 2-3 lata. Wielu dydaktyków / architektów, właśnie ten czas podaje jako najbardziej optymalny. To jest czas poświęcany nie tylko na naukę rysunku, ale również na przyswojenie odpowiednich podstaw teoretycznych niezbędnych do studiowania.

Część naszych uczniów to osoby będące w klasie maturalnej – przygotowujące się w rok. Przy regularnej i efektywnej pracy (czytaj: obecności na zajęciach i wykonywaniu prac domowych), większość osób dostaje się na studia. Wymaga to dużego poświęcenia i świetnej organizacji czasu, gdyż jednocześnie trzeba przygotowywać się do matury.

Należy również pamiętać, że z roku na rok, poziom egzaminów wstępnych rośnie. Spowodowane jest to m.in. wydłużaniem się średniego czasu przygotowania kandydatów do egzaminów. Dlatego od 2015 roku, dla osób w klasie maturalnej mamy specjalny tryb przyspieszony (szczegóły na zajęciach).

 


 

7. Syn/Córka nie ma predyspozycji do rysunku, czy może startować na Architekturę?

Po pierwsze – najwcześniej jesteśmy w stanie to określić po odbyciu 4-6 zajęć. Po drugie, przykład wielu naszych uczniów potwierdza powiedzenie, że „jeżeli czegoś bardzo mocno chcesz, możesz to osiągnąć”.  Co roku pojawiają się osoby, które nie potrafią „postawić prostej kreski” lub w żaden sposób nie potrafią narysować sześcianu. Oczywiście bardzo dużo zależy od indywidualnych umiejętności, jednak jeżeli chcą dostać się na Architekturę, to ćwiczymy z nimi tak długo, aż nauczą się najtrudniejszych zagadnień. Wymagamy od tych osób zaangażowania i pracy na zajęciach.

 


 

8. „Mieszkamy daleko od Katowic i dojeżdżać tak długo….”

Wielu naszych uczniów to osoby dojeżdżające z tak odległych miejscowości jak

Bielsko-Biała, Kielce, Skoczów, Kraków, Tarnowskie Góry, Rybnik, Racibórz ale również z Rudy Śląskiej, Sosnowca, Będzina, Chorzowa i innych ościennych miast. Dzięki lokalizacji naszej szkoły w pobliżu Głównego Dworca PKP, PKS i wielu przystanków autobusowych i tramwajowych – dotarcie na zajęcia nie stwarza większych problemów. Co ciekawe, coraz częściej na uczestnictwo w naszym kursie decydują się osoby z innych państw – w roku 2016/2017 i 2017/2018 w zajęciach uczestniczyły osoby z Niemiec i Czech, które przylatywały na zajęcia w określonych terminach i z sukcesem zdały egzaminy na polskie uczelnie architektoniczne.

 


 

9. Co należy przynieść na zajęcia? 

Na pierwsze zajęcia przynosimy czarne ołówki firmy KOH – I – NOR – o twardościach 2H, HB, 2B, 4B + gumkę chlebową (np. KOH-I-NOR – prosimy nie kupować zwykłej białej gumki), klipsy biurowe ok. 40mm szerokości, zwykły woreczek na odpadki z ołówków oraz biały brystol (6 arkuszy 50x70cm) . Dodatkowo prosimy zaopatrzyć się w szkicownik formatu A4 w twardej oprawie.  Zdjęcie przyborów na górze strony.

 


 

10. Jak często powinno się chodzić na zajęcia i kiedy się odbywają?

W grupie początkującej zajęcia tematyczne odbywają się raz w tygodniu. Dodatkowo można uczestniczyć w zajęciach bezpłatnych – prosimy zapoznać się z grafikiem w zakładce CENNIK.

Poza tym, zadajemy szereg prac domowych, więc kontakt z rysunkiem jest przez cały tydzień.

 

W razie jakichkolwiek innych pytań, prosimy o kontakt telefoniczny.