Rysowanie szkła krok po kroku
Nauka rysunku to przede wszystkim regularna praktyka (duuuuużo rysowania) i wykonywanie najróżniejszych ćwiczeń.
Niezwykle ciekawym tematem jest rysowania szkła. Patrząc na obiekt szklany wydaje się on trudny do narysowania. Jest to jeszcze trudniejsze jeżeli obiekt szklany należy wymyśleć całkowicie z głowy. A tak często dzieje się na egzaminach wstępnych na uczelnie artystyczne.
Jak rysować szkło?
Obiektów szklanych jest bardzo dużo w każdy domu. Szklanki, butelki, kieliszki, wazony, modne ostatnio szklane bryły w których laserowo wycięte zostały obiekty czy najzwyklejsze okulary.
Rysowanie szkła to świetne ćwiczenie, ponieważ mamy tutaj do czynienia z ogromną różnorodnością plam i kształtów. Przez szkło bardzo często widzimy też to co znajduje się wewnątrz takiego obiektu (płyny, obiekty) lub za nim. skupimy się tutaj na rysowaniu szkła w technice ołówkowej. Jak rysować szkło ołówkiem? Aby uzyskać realistyczny rysunek szklanego przedmiotu, należy stosować różne odcienie szarości.
W skrócie można taki rysunek podzielić na trzy fazy:
- Najpierw należy określić ogólny kształt przedmiotu który rysujemy.
- Zaznaczamy plamy i kształty, które widzimy w szklanym obiekcie.
- Wykonujemy walor.
Jak narysować szklankę/butelkę/kieliszek itp?
Faza 1. Szklanka – rysunek kształtu i uchwycenie proporcji.
W przypadku szklanych naczyń bardzo ważne jest oddanie właściwych proporcji. Najlepiej zacząć od prostych kształtów (najprostsze szklanki) i stopniowo przechodzić to bardziej skomplikowanych elementów. Na początek warto więc dobrze przyjrzeć się naczyniom, które mamy narysować. Zwróć uwagę na ich kształt, grubość, przejrzystość i sposób odbicia światła oraz cienie. Im dokładniej przyjrzysz się szklanym elementom, tym lepiej odwzorujesz ich kształt na kartce.
Faza 2. Zaznaczanie plam i kształtów na szkle.
Szkło jest przezroczyste, ale generuje również delikatne cienie i refleksy, które trzeba uwzględnić na rysunku. Ważne są granice krawędzi szkła, które mogą być bardziej lub mniej widoczne, ale zawsze zauważalne. Zarówno rysunek szklanki, wazonu jak i butelki wymaga ich uchwycenia. W centralnej części naczynie jest najbardziej przezroczyste, natomiast przy krawędziach przezroczystość jest dużo mniejsza.
W przypadku szkła mamy do czynienia z dwoma ważnymi cechami. Z jednej strony szkło może odbijać światło, dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia gra świateł i cieni na powierzchni naczynia, ale z drugiej strony szkło jest przezroczyste i często widać przez nie elementy znajdujące się za naczyniem co pięknie można ukazać stawiając szklane obiekty na fakturowanych powierzchniach – np. na drewnianym stole. Jednoczesne ukazanie efektu refleksów i przezroczystości nie jest łatwym zadaniem, ale znając pewne reguły i regularnie ćwicząc, z pewnością można dojść do bardzo zadowalających rezultatów.
Rysując bryłę szkła, warto zaznaczyć kształt refleksów oraz granice światła i cienia. Dzięki wyznaczonym delikatnym liniom cieniowanie pójdzie bardziej sprawnie.
Faza 3. Walorowanie.
Jak rysować szkło ołówkiem? Należy pamiętać, żeby walorować zgodnie z kierunkiem powierzchni – po kształcie. W przypadku rysowania szkła ołówkiem ślad linii powinien podążać wzdłuż naczynia. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej uzyskać gładkość szklanej powierzchni. Walor nakładamy na te obszary, gdzie nie ma refleksów. Na koniec można wzmocnić najciemniejsze plamy i wydobyć odpowiednie refleksy (białe plamy) za pomocą gumki. Szkło nabierze odpowiedniego kształtu dzięki kontrastowi pomiędzy ciemniejszymi i jaśniejszymi obszarami.
Jak rysować szkło, przygotowując się do egzaminów?
Rysowanie szkła to doskonałe ćwiczenie dla wszystkich, którzy wybierają się na architekturę lub ASP. Jeśli do rysowania martwej natury dodamy szklane przedmioty, takie jak butelka czy szklanka, rysunek wchodzi na wyższy stopień trudności. Musisz więc wiedzieć, jak narysować szklankę lub szklany wazon, żeby wykazać się odpowiednimi umiejętnościami. Rysowanie szklanych przedmiotów wymaga jednak praktyki. Pierwszy rysunek nie będzie perfekcyjny, ale kolejne będą z pewnością coraz lepsze. Trzymamy kciuki!