RANKING WYDZIAŁÓW ARCHITEKTURY – NAJLEPSZE WYDZIAŁY ARCHITEKTURY W POLSCE WG. ARCHIKURSU.
W tym wpisie poruszymy kwestię rankingu Wydziałów Architektury w Polsce ale z trochę innej perspektywy. Zazwyczaj w rożnego rodzaju rankingach analizuje się współczynniki, których zbiorczy obraz określa miejsce danej uczelni w rankingu wydawnictwa lub czasopisma. Postanowiliśmy jednak nie kierować się współczynnikami z gazet, tylko jako główne kryterium przyjąć sprawdzenie ile osób (Absolwentów Archikursu) płynnie weszło w zawód Architekta w ciagu ostatnich 10 lat.
Jest to stosunkowo subiektywne podejście do analizy ale dokonaliśmy go ze względu na częste pytania naszych Uczniów odnoszące się do statystyk naszej szkoły.
Pojęcie „płynnego wejścia w zawód” należy rozumieć jako: ukończenie uczelni, odbycie praktyk oraz stałe zatrudnienie w biurze projektowym lub rozpoczęcie własnej działaności gospodarczej w dziedzinie architektury lub budownictwa.
Najwięcej naszych Absolwentów (procentowo) płynnie weszło w Architekturę z następujących uczelni:
- Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska i Politechnika Warszawska.
- Politechnika Gdańska,
- Politechnika Poznańska,
- Politechnika Rzeszowska,
- Politechnika Krakowska,
- Politechnika Opolska.
Jak widać pierwsze miejsce zajęły 3 uczelnie, gdzie co roku kandyduje najwięcej naszych Uczniów. Jednak to właśnie absolwenci tych trzech uczelni najczęściej wchodzili płynnie na ścieżkę Architektury w ostatnich 10 latach.
Musimy też wprost powiedzieć, że to właśnie studenci tych uczelni najczęściej uczestniczyli w Programie Wspierania Kariery Młodego Architekta Archikursu, po którym nawiązywali współpracę zawodową z wiodącymi biurami architektonicznymi ze Śląska i Małopolski. Nie oznacza to jednak, że po innych uczeniach masz mniejsze szanse na płynne wejście w zawód – wszystko zależy od Twojego zaangażowania. Po tylu latach nauczania widzimy, że kierowanie się rankingami jest swego rodzaju zrzucaniem odpowiedzialności na uczelnię. Tymczasem to jak poprowadzisz swoje studia, zależy TYLKO od Ciebie – od Twojego zaangażowania i konsekwencji w działaniu.
Pomyślnego studiowania!