Jak narysować ludzkie oko?
Rysunek oka wymaga dużej wprawy. Ten z pozoru mały element twarzy na rysunku odgrywa bardzo ważną rolę i zawsze przyciąga uwagę osób oglądających rysunki. Jak narysować oko, żeby wyglądało realistycznie i naturalnie? Na co warto zwrócić szczególną uwagę, wykonując szkic oka?
Budowa oka — rysunek z charakterem
Oko to bardzo charakterystyczny element człowieka. Mimo że zbudowane jest ono u każdej osoby tak samo, to zawsze wygląda inaczej. Fałdy powiek mogą się bardzo różnie układać, nadając specyficzny wyraz całej twarzy. Również rysunek brwi i długość rzęs ma ogromne znaczenie. Oko człowieka składa się z gałki ocznej, jednak na rysunku widoczna jest tylko część oka, ponieważ reszta zasłonięta jest powiekami. Warto jednak o tym pamiętać, rysując odpowiedni kierunek spojrzenia. Jak zawsze w przypadku szkiców zaczynamy od ogólnego kształtu oka, który może być zbliżony do owalu. Warto użyć delikatnych krzywych linii, aby określić proporcje i kształt oka, a następnie skoncentrować się na detalach.
Jak narysować oko krok po kroku — łatwe sposoby na rysunek oka.
Jak narysować realistyczne oko? Możesz posłużyć się dwoma kółkami. Duże kółko powinno odwzorowywać gałkę oczną, natomiast małe — tęczówkę w środku. W następnym kroku rysujesz linię zakończenia górnej i dolnej powieki, które mocno przysłaniają ludzkie oko. Dzięki takiemu zabiegowi powieki naturalnie opadają i mogą wyglądać bardzo realistycznie. Wtedy wystarczy gumką usunąć linie gałki, które znajdują się powyżej górnej i poniżej dolnej powieki — i ogólny szkic oka gotowy. Warto zaznaczyć również w tym momencie linię brwi i załamanie górnej powieki. Proporcjonalny zarys oka to podstawa.
Ludzkie oko — jak narysować oko, uwzględniając detale?
W kolejnych krokach warto skupić się na detalach. Bardzo istotna jest w tym momencie budowa oka. Rysunek powinien dokładnie odzwierciedlać wygląd tęczówki, źrenicy i powiek.
● Jak narysować źrenicę
W środku oka rysuje się okrągła źrenica i tęczówka, która znajduje się po zewnętrznej stronie źrenicy. Źrenica powinna efektownie odbijać światło, dlatego warto uwzględnić w tym miejscu odbicie światła. Niektóre obszary nie będą więc zamalowywane i pozostaną jasne. Refleksy świetlne sprawią, że szkic nabierze życia. Mogą występować w różnych miejscach w zależności od źródła światła.
● Jak narysować tęczówkę
Tęczówka może mieć różne kolory. Nie jest jednolita i również w niej znajduje się dużo refleksów świetlnych. W przypadku brązowych oczu tęczówka będzie ciemna, a w przypadku jasnoniebieskich należy zwrócić uwagę na jasny odcień ołówka i mniejszy kontrast. Tęczówkę rysujemy, prowadząc kreski o różnym nasileniu rozchodzące się od źrenicy do zewnętrznej krawędzi tęczówki.
● Jak narysować kąciki oka
Należy również wyraźnie zaznaczyć wewnętrzne i zewnętrzne kąciki oka i narysować widoczną podwójną linię kończącą dolną powiekę.
● Oko — rysunek brwi
Krótkimi kreskami ołówka zaznaczamy linię i układ brwi.
● Szkic oka — ostatnie poprawki
Kolejnym etapem będzie przyjrzenie się rysunkowi i dopracowanie wszystkich elementów. Zacieniuj źrenice, zostawiając wcześniej zaznaczone odblaski. Przyciemnij obszar gałki ocznej w kącikach oka i dodaj cienie w innych miejscach. Nie zapomnij o delikatnych krwionośnych naczyniach w postaci nierównych cienkich kresek na gałce ocznej.
● Oko — rysunek rzęs
Kolejnym etapem są rzęsy, które znajdują się na zewnątrz górnej i dolnej powieki. Mogą być długie i gęste lub krótsze i mniej wyraźne. Tak czy inaczej, dodadzą one wyrazistości i głębi spojrzenia. Górne rzęsy zawsze są gęstsze i dłuższe w porównaniu z dolnymi.
Cieniowanie twarzy i zabawa światłocieniem
Należy szczególną uwagę zwrócić na różnicę w jasności między różnymi obszarami oka, takimi jak powieki, źrenica i tęczówka, oraz dodać odpowiednie cienie do obszarów wewnętrznych i zewnętrznych kącików oczu. Następnym krokiem będą odpowiednie cienie na twarzy. Jak narysować realistyczne oko poprzez odpowiednie cieniowanie twarzy? Pisaliśmy już o tym, że należy odpowiednio prowadzić kreskę, wypełniając tęczówkę i rysując brwi. Delikatnym walorem należy nakreślić ciemne obszary twarzy wokół oka. Ważne są tu pociągnięcia kreski, które powinny odzwierciedlać łagodną linię twarzy. Można w tym przypadku używać ołówków o zróżnicowanej miękkości.
Warto ćwiczyć i eksperymentować
Wiesz już, jak narysować oko krok po kroku. Łatwe to nie jest, ale praktyka czyni mistrza. Warto więc ćwiczyć i szukać najróżniejszych inspiracji. W przypadku nauki rysunku bardzo ważny jest regularny trening i umiejętność obserwacji. Dzięki temu stworzysz ciekawe prace, chociaż nie zawsze będą perfekcyjne.