Ile kosztują studia artystyczne i czy to opłacalny wydatek?
Studia na kierunkach artystycznych nieodzownie kojarzą się z pasją i twórczym rozwojem. Często są marzeniem osób, które tworząc, czują się niczym ryba w wodzie. Wiele z nich niepokoją jednak koszty tego rodzaju kształcenia, jako że można usłyszeć, że nie należą do najtańszych. Czy rzeczywiście studiowanie kierunków artystycznych jest tak drogie, jak można by sądzić? Czy wybierając się na studia architektoniczne, trzeba się obawiać rychłego bankructwa? Odpowiadamy!
Studia artystyczne – droższe i tańsze kierunki
Podejmując decyzję o wyborze przyszłego kierunku studiów, z pewnością warto mieć na uwadze fakt, że kształcenie artystyczne to nie tylko pasja, lecz także rozwój osobisty i zawodowy. Nawet jeśli na początku czekają nas niemałe wydatki, po latach może się okazać, że były to doskonale zainwestowane środki. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, postarajmy się zrozumieć, jakich obciążeń finansowych możemy się spodziewać. Jeśli wybieramy się na uczelnię publiczną, na pewno studia będą dużo tańsze, bo nie będą nas dotyczyć często wręcz horrendalne koszty czesnego, z jakimi można się spotkać, zapisując się na studia artystyczne do szkół prywatnych. Kraków, na przykład, jako miasto oferujące najszerszy wybór kierunków związanych ze sztuką w kraju, jest jednym z miejsc, gdzie są dostępne publiczne, darmowe studia. W ich przypadku jedyna (poza kosztem narzędzi niezbędnych do pracy) opłata, jaką będziemy musieli ponieść, to opłata rekrutacyjna wynosząca 150 zł. Sama nauka jest darmowa.
Niepubliczne uczelnie oraz zajęcia w trybie zaocznym będą niestety wymagać poniesienia innych, wyższych opłat. W zależności od uczelni może to być od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za semestr nauki. Do jednych z najdroższych należą studia architektoniczne weekendowe na renomowanych uczelniach. Nieco lepiej (taniej) w zestawieniach wypadają natomiast kierunki o takich profilach artystycznych jak rzeźba czy ceramika, a także kierunki artystyczne w szkołach wyższych niższego szczebla.
Ile kosztują studia architektoniczne publiczne i niestacjonarne?
Studia architektoniczne to zwykle jedne z najdroższych, na jakie możemy trafić w uczelnianych ofertach. Zarówno wśród zajęć publicznych, a więc teoretycznie darmowych, jak i płatnych: prywatnych bądź publicznych niestacjonarnych. W obu przypadkach do studiowania są bowiem potrzebne specjalistyczne narzędzia i materiały plastyczne, co nie pozostaje bez wpływu na nasz budżet. Jeśli chodzi o płatne zajęcia, do ich kosztu dojdą rzecz jasna jeszcze opłaty za samą naukę, często sięgające kilku tysięcy złotych za semestr.
Decydując się na studia artystyczne, powinniśmy mieć świadomość, że koszty związane z nauką nie ograniczają się jedynie do opłat uczelnianych. Obejmą także ceny całego wyposażenia niezbędnego podczas zajęć. W zależności od kierunku potrzebne są ołówki, papier, płótna, przybory geometryczne, narzędzia do przechowywania i transportu prac, farby oraz wiele innych. Spore wydatki trzeba będzie ponieść w okolicach każdej sesji, jako że w celu jej zaliczenia musimy dysponować pracami drukowanymi na wysokiej jakości papierze, często w dużych formatach. Jeśli kochasz rysunek, malowanie, fotografię czy inne formy artystycznego wyrazu, takie studia mogą się jednak okazać warte swojej ceny.
Wybierasz się na studia artystyczne? Naucz się oszczędzania!
Jeśli wybierasz się na uczelnię niepubliczną, płacenie czesnego, poza nielicznymi wyjątkami, będzie obligatoryjne. Możesz jednak sporo zaoszczędzić na samych materiałach. Czasem uczelnia zapewnia dostęp do potrzebnego specjalistycznego oprogramowania czy bibliotek z materiałami potrzebnymi do rysunku lub modelowania – nie trzeba się więc stresować i kupować wszystkiego od razu. Na niektórych uniwersytetach możesz też w ograniczonym zakresie korzystać z uczelnianych pracowni, których wynajem poza tą instytucją wiązałby się z ogromnymi kosztami – nawet do kilkuset złotych za dzień!
Studiując rysunek, architekturę, czy inne artystyczne kierunki, zpewnością musisz mieć własne materiały używane podczas nauki i tworzenia prac – na przykład narzędzia do rysunku czy sprzęt fotograficzny. Prawdopodobnie niezbędny okaże się też laptop lub komputer i program komputerowy do grafiki i tworzenia projektów. Aby zaoszczędzić i nie ponosić dużych jednorazowych wydatków, spróbuj, tak długo, jak to możliwe, korzystać z darmowych wersji próbnych, opłacać zakup w ratach lub decydować się na subskrypcję miesięczną. Warto stworzyć listę potrzebnych rzeczy i od razu zastanowić się nad możliwością znalezienia używanych albo tańszych zamienników. Koniecznie naucz się korzystać z promocji i zniżek dla studentów, często oferowanych przez sklepy z artykułami artystycznymi i technicznymi.
Ile trwają studia architektoniczne i czym kończy się nauka?
To, ile lat trwają studia architektoniczne, zależy od uczelni i stopnia zaawansowania. Ogólnie jednak można przyjąć, że ich długość zamyka się w przedziale od 3 do około 6 lat. Pierwszy stopień, czyli licencjat, zajmuje zazwyczaj od 3 lat do 4,5, a drugi stopień, czyli studia uzupełniające magisterskie, trwa 1,5–2 lata. Jeśli natomiast dostaniesz się na studia jednolite magisterskie, czeka Cię od 9 do 12 semestrów nauki, czyli od 4,5 do 6 lat. Studia artystyczne kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata, magistra lub magistra inżyniera. Na każdym z tych etapów nauka może się przedłużyć – na przykład w przypadku niezaliczenia sesji bądź urlopu dziekańskiego, czyli trwającej semestr bądź rok przerwy w nauce.
Po ukończeniu studiów magisterskich lub licencjackich istnieje również możliwość podjęcia studiów podyplomowych. Istnieje mnóstwo ciekawych kierunków i specjalizacji. Jak widać, studiowanie architektury lub innego podobnego kierunku to długi proces, w związku z czym przyda Ci się porządne zaplecze finansowe. Możesz mieć wsparcie rodziny bądź pracować – choćby dorywczo – czy udzielać korepetycji, na przykład pomagając maturzystom w przygotowaniu do egzaminów na studia. Rysunek techniczny i artystyczny, matematyka, nauka programów graficznych – to umiejętności, które można doskonale wykorzystać do zdobycia dodatkowych środków.
Studia artystyczne Katowice, Kraków – gdzie warto się uczyć?
Jeśli szukasz naprawdę dobrych uczelni artystycznych, duże ich zagęszczenie znajdziesz w południowej Polsce – zwłaszcza w Krakowie czy Katowicach. Oba miasta słyną z bogatej oferty edukacyjnej w dziedzinie sztuki, co przekłada się na szeroki wybór dostępnych kierunków studiów artystycznych i rozwinięte środowisko artystyczne. Bywając w nim, łatwiej znajdziesz inspirację, nawiążesz dobre relacje i zdobędziesz ciekawe doświadczenie zawodowe, co ułatwi późniejszy rozwój kariery. Jeśli dodatkowo mieszkasz w okolicy jednego z tych miast, masz szansę na uniknięcie wysokich kosztów związanych z koniecznością wynajmu mieszkania czy pokoju w akademiku.
Najlepszą formą oszczędności będzie jednak dostanie się na uczelnię państwową. Jak to zrobić? Po prostu ucz się, ćwicz i przygotowuj zachwycające portfolio. Jeśli wybierasz się na architekturę i studia artystyczne, Katowice to miasto z renomowaną szkołą oferującą doskonale przygotowanie do egzaminów wstępnych. Koszty zajęć przygotowawczych to bowiem nic w porównaniu z wydatkami na studia zaoczne czy czesne na uczelni prywatnej. Perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów artystycznych – zwłaszczaarchitektury – są bardzo obiecujące, wiec wydatki poniesione na edukację z pewnością się zwrócą. W dłuższej perspektywie nawet wzięcie kredytu studenckiego może się okazać opłacalne.