ARCHITEKTURA WNĘTRZ CZY ARCHITEKTURA I URBANISTYKA (OGÓLNA)?
To częsty dylemat, dlatego podpowiemy jak można go rozwiązać.
Najpierw doprecyzujmy czym się różnią oba zawody:
ARCHITEKTURA WNĘTRZ to – jak sama nazwa wskazuje – specjalizacja w projektowaniu przestrzeni wewnątrz budynku. Obejmuje ona zarówno projektowanie wnętrz w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, hotelach ale również ekspozycji muzealnych, wnętrz historycznych, projekty wnętrz sklepów (tak, te wszystkie sklepy w galeriach handlowych ktoś musi zaprojektować), a także pozornie odległe dziedziny jak projektowanie strojów, scenografii, stron internetowych, przedmiotów codziennego użytku czy szeroko pojęta działalność artystyczna.
ARCHITEKTURA I URBANISTYKA (często nazywana “ogólną”) to w skrócie: projektowanie “wszystkiego” ze szczególnym uwzględnieniem miast i budynków. Kierunek ten zawiera w sobie zarówno zagadnienia projektowania parków, ogrodów, wszystkich rodzajów budynków, wnętrz (nie tak dokładnie jak na kierunku AW), fragmentów miast jak i całych założeń urbanistycznych. Po tym kierunku zyskujesz bardzo szerokie wykształcenie dające podstawy do działania w każdej dziedzinie twórczej. To m.in. dlatego po urbanistyce jest tak wiele osób, które zajmują się projektowaniem ubioru, statków, budynków, miast, stron internetowych, materiałów budowlanych, samochodów czy nawet przedmiotów codziennego użytku tzw.wzornictwo przemysłowe. Wielu znanych muzyków to również architekci – warto tu wspomnieć chociażby Marka Grechutę czy grupę Pink Floyd.
Jak wobec tego podejść do wyboru kierunku? Poza tym co napisaliśmy powyżej, są jeszcze różnice w wykonywaniu samego zawodu. Architektura i Urbanistyka jest bardziej TECHNICZNA (INŻYNIERYJNA), a Architektura Wnętrz jest bardziej plastyczna.
Stąd jeżeli uwielbiasz rysować i uważasz, że nie ma miłości – jest matematyka (i to na poziomie rozszerzonym), to wybierz ARCHITEKTURĘ I URBANISTYKĘ.
Kochasz rysować i malować (lub planujesz to pokochać), do tego na lekcjach z matematyki siedzisz jak na tureckim kazaniu, to wybierz ARCHITEKTURĘ WNĘTRZ.
Jeżeli do tego wszystkiego na lekcjach rysunku tylko czekasz na zajęcia dotyczące konstruowania architektonów lub nie możesz się doczekać aż zaskoczysz wszyskich swoją kompozycją z brył w której nie zastosowałaś/eś konstrukcji pomocniczej, to wybierz ARCHITEKTURĘ I URBANISTYKĘ.
Ale jeśli rysowanie tematów typu martwa natura, postać, wnętrza i rysunek z natury ogromnie Cię kręcą, do tego „czujesz” wrażliwość malarstwa to wybierz ARCHITEKTURĘ WNĘTRZ.
Podsumowując:
KONSTRUKCJA + MATEMATYKA = ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
PLASTYKA + WRAŻLIWOŚĆ = ARCHITEKTURA WNĘTRZ
Pamiętaj jednak, że jeżeli wybierzesz kierunek ARCHITEKTURA I URBANISTYKA, a po studiach stwierdzisz że jednak chciał(a)byś zajmować się wnętrzami, to nie ma absolutnie żadnego problemu aby zmienić tę specjalizację. Jeżeli będąc na wnętrzach, po czterech latach – po pierwszym poziomie studiów – stwierdzisz, że jednak chciał(a)byś poszerzyć swoje możliwości, to część osób rozpoczyna pracę w biurach projektowych, gdzie zajmują się właśnie urbanistyką.
Zarówno kierunek ARCHITEKTURA I URBANISTYKA jak i ARCHITEKTURA WNĘTRZ dają na tyle szerokie wykształcenie projektowe, że jeżeli się w to odpowiednio zaangażujesz, to poradzisz sobie w każdej z tych dziedzin.
Jedyne co może być problemem, to uprawnienia do projektowania bez ograniczeń, które można zrobić tylko i wyłącznie po kierunku AiU. Ale pamiętaj również, że one nie są wymagane do tego aby np. pracować w biurze architektonicznym. Wymagane są tylko i włącznie do tego, aby projektować budynki lub miasta całkowicie samodzielnie. Współcześnie jednak, wielu architektów pracuje w zespołach, gdzie po prostu zatrudniają architekta właśnie tymi z uprawnieniami.