PYTANIA

SPOSÓB ORGANIZACJI ZAJĘĆ W NASZEJ SZKOLE

PRZEDSTAWIAMYogólne zasady organizacji kursu przygotowawczego – na kierunek Architektura i Urbanistyka –  oraz zestaw najczęściej zadawanych pytań (w razie innych pytań – prosimy o kontakt telefoniczny).

Kurs jest pełnym przygotowaniem do egzaminów wstępnych na Wydziały Achitektury. Dzięki różnorodnemu programowi kursu, kandydat może starać się o przyjęcie na kilka uczelni. Nasi absolwenci to studenci studiów dziennych takich uczelni jak Politechnika Śląska,Politechnika Poznańska, Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska oraz uczelni zagranicznych tj.: University of London, University of Westminster czy University of Brighton.

Od kandydatów wymagamy regularnego uczestnictwa w zajęciach oraz wykonywania prac domowych. Ewentualne nieobecności należy odrobić na zajęciach innej grupy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami:

 

PYTANIA:

 • 1. Jak wybrać kurs rysunku? Dlaczego warto wybrać kurs specjalistyczny?
 •    Wybierając kurs warto kierować się przede wszystkim WYNIKAMI ZDAWALNOŚCI danego kursu/szkoły. Wszelkie hasła reklamowe często nie mają pokrycia w rzeczywistości, a są jedynie wabikiem dla osób nie mających pojęcia co jest istotą kurs rysunku. UWAGA! Zauważyliśmy, że coraz więcej kursów ma tzw. „100% zdawalność” bez podawania szczegółowych informacji na temat uczelni na jakie kandydaci się dostali. Jak się okazuję „100% zdawalność” często oznacza, że osoby z danego kursu dostały się na mało oblegany Wydział Budownictwa ze specjalnością Architektura lub inny mało prestiżowy Wydział Architektury, a tylko jedna lub kilka osób dostała się na np. Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej lub Śląskiej. W Archikursie co roku publikujemy szczegółowe informację na temat każdego kandydata (imię i nazwisko oraz uczelnia na którą się dostał) – można to sprawdzić tutaj: ZDAWALNOŚĆ.
 • Zapisując się na kurs, każdy ma zamiar dostać się na studia. Najlepiej więc wybrać kurs, który od lat ma wysoką zdawalność – gwarantuje to wysoki poziom kadry i sprawdzony program nauczania.
 • Warto pójść dalej i wybrać kurs, który specjalizuje się w konkretnej dziedzinie Architektury. Przede wszystkim kurs specjalistyczny, przygotowuje tylko  na jeden kierunek studiów– w naszym przypadku jest to Architektura i Urbanistyka. Od roku szkolnego 2017/2018 prowadzimy również specjalistyczną grupę na kierunek Architektura Wnętrz.

 

Na kursie specjalistycznym:

– nie uczysz się zbędnych technik rysunkowych – niektóre osoby twierdzą, że takimi technikami można „zaskoczyć” egzaminatora.  Niestety na egzaminie mają znaczenie zupełnie inne umiejętności, których uczymy w Archikursie – nasze wyniki ZDECYDOWANIE to potwierdzają!

– masz kontakt z osobami uczącymi się matematyki na poziomie rozszerzonym (w grupach na AiU),

– uczestniczysz w  zajęciach z matematyki przygotowujących do matury –  zajęcia bezpłatne w Archikursie,

– nie tracisz na zajęciach czasu na uwagi i tematy/wykłady dotyczące innych kierunków studiów,

– zajęcia prowadzą osoby całkowicie związane z kierunkiem Architektura i Urbanistyka (architekci, doktoranci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej), których uczniowie dostają się w pierwszych dziesiątkach przyjętych na Wydziały Architektury. Od roku szkolnego 2017/2018 prowadzimy również specjalistyczną grupę na kierunek Architektura Wnętrz.

 

 

 • 2. Czy każdy może zapisać się na kurs? Czy można dołączyć do kursu w trakcie jego trwania?
 •    Na kurs mogą zapisywać się zarówno gimnazjaliści w trzeciej klasie jak i osoby będące w szkole średniej. Zdecydowanie zalecamy uczestnictwo w kursie od pierwszej/drugiej klasy liceum. Wtedy zawsze jest więcej czasu, żeby zobaczyć czym jest architektura. Do kursu można dołączyć w każdym momencie – dbamy, aby osoba dołączająca uzupełniła zaległości. Jednak nie przyjmujemy zgłoszeń od osób, które planują rozpocząć naukę od podstaw 3-4 miesiące przed egzaminem – to stanowczo za mało czasu.
 • Trzeba również pamiętać, że kurs przygotowuje kandydatów do egzaminów wstępnych na Wydziały Architektury – na kierunek Architektura i Urbanistyka.

 

 

 • 3. Czy na kurs może zapisać się osoba, która nie miała kontaktu z rysunkiem?
 •    Tak.  Często osoby zgłaszające się do nas nie miały wcześniej kontaktu z rysunkiem – takie osoby jest nam zdecydowanie łatwiej nauczyć. Uczymy wtedy wszystkiego od podstaw w grupie początkującej. Nie wymagamy wcześniejszego przygotowania plastycznego – wszystkiego uczymy się na zajęciach.

 

 

 • 4. Czy grupy są podzielone wg. poziomu zaawansowania?
 • To chyba najczęściej zadawane pytanie. Na naszym kursie nie ma „mieszania” osób z różnych grup oraz osób na różnym poziomie. Jeżeli ktoś zapisuje się do grupy początkującej, to wszystkie osoby w tej grupie zaczynają naukę od podstaw – od pierwszych zajęć. Po roku nauki w tej grupie można przenieść się do grup średnio lub zaawansowanej – nie dotyczy osób w klasie maturalnej.

 

 

 • 5. Kto prowadzi kurs rysunku?
 •    W Archikursie jest 7 prowadzących. Są to absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, praktykujący architekci, doktoranci na Wydziale Architektury z bogatym doświadczeniem pedagogicznym, zdobywanym na Uczelni. Ale przede wszystkim: pasjonaci pracy z młodzieżą, nauki rysunku i akryli. Od 2017/2018 roku, w Archikursie swoje studia projektowe prowadzą również najlepsi w kraju architekci.
 • Praktykujący/czynni zawodowo architekci w naszym przypadku oznacza, że projektujemy i realizujemy własną architekturę. Dzięki temu nasi kursanci, później absolwenci, mają ciągły kontakt z zawodem architekta i pod tym kątem uczymy ich rysunku.

 

 

 • 6. Jak długo trzeba uczyć się rysunku aby dostać się na studia? 
 •    Naszym zdaniem, aby wszechstronnie i rzetelnie przygotować się do egzaminów, a jednocześnie być świadomym kierunku studiów jaki się wybiera, należy regularnie rysować przez 2-3 lata. Wielu dydaktyków / architektów, właśnie ten czas podaje jako najbardziej optymalny. To jest czas poświęcany nie tylko na naukę rysunku ale na przyswojenie odpowiednich podstaw teoretycznych niezbędnych do studiowania.

 

 • Część naszych uczniów to osoby będące w klasie maturalnej – przygotowujące się w rok. Przy regularnej i efektywnej pracy (czytaj: obecności na zajęciach i wykonywanie prac domowych), większość osób dostaje się na studia. Wymaga to dużego poświęcenia i świetnej organizacji czasu, gdyż jednocześnie trzeba przygotowywać się do matury.

 

 • Należy również pamiętać, że z roku na rok, poziom egzaminów wstępnych rośnie. Spowodowane jest to m.in. wydłużaniem się średniego czasu przygotowania kandydatów do egzaminów. Dlatego od 2015 roku, dla osób w klasie maturalnej mamy specjalny tryb przyspieszony (szczegóły na zajęciach).

 

 

 • 7. Syn/Córka nie ma predyspozycji do rysunku, czy może startować na Architekturę?
 •    Po pierwsze nigdy byśmy takiego czegoś nie powiedzieli. Po drugie, przykład wielu naszych uczniów potwierdza powiedzenie, że „jeżeli się czegoś bardzo mocno chcesz, możesz to osiągnąć”.  Co roku pojawiają się osoby, które nie potrafią „postawić prostej kreski” lub w żaden sposób nie potrafią narysować sześcianu. Oczywiście bardzo dużo zależy od indywidualnych umiejętności, jednak jeżeli chcą dostać się na Architekturę to ćwiczymy z nimi tak długo, aż nauczą się najtrudniejszych zagadnień. Wymagamy od tych osób zaangażowania i pracy na zajęciach.

 

 

 • 8. „Mieszkamy daleko od Katowic i dojeżdżać tak długo….”
 •    Wielu naszych uczniów to osoby dojeżdżające z tak odległych miejscowości jak
 • Bielsko-Biała, Kielce, Skoczów, Kraków, Tarnowskie Góry, Rybnik, Racibórz ale również z Rudy Śląskiej, Sosnowca, Będzina, Chorzowa i innych ościennych miast. Dzięki lokalizacji naszej szkoły w pobliżu Głównego Dworca PKP, PKS i wielu przystanków autobusowych i tramwajowych – dotarcie na zajęcia nie stwarza większych problemów. Co ciekawe, coraz częściej na uczestnictwo w naszym kursie decydują się osoby z innych Państw – w roku 2016/2017 w zajęciach uczestniczyły osoby z Niemiec i Czech, które przylatywały na zajęcia w określonych terminach i z sukcesem zdały egzaminy wstępne na polskie uczelnie architektoniczne.
 • Zapraszamy do zakładki „ZAPISY”.

 

 

 • 9. Co należy przynieść na zajęcia? 
 •    Na pierwsze zajęcia przynosimy czarne ołówki firmy KOH – I – NOR – o twardościach 2H, HB, 2B, 4B + gumka (biała np. Factis) oraz biały brystol (2 arkusze 50x70cm) . Zalecamy też zeszyt i długopis, aby móc zanotować ważniejsze zagadnienia z wykładów. O wszystkich innych materiałach i przyborach kursanci są stopniowo informowania na zajęciach.

 

 

 • 10. Jak często powinno się chodzić na zajęcia i kiedy się odbywają?
 •   W grupie początkującej zajęcia tematyczne odbywają się raz w tygodniu – tyle wystarcza, aby przyswoić podstawy. Dodatkowo można uczestniczyć w zajęciach z asystentami, których jest 36 godzin w miesiącu. Ilość zajęć tematycznych zwiększamy dopiero na wyższych poziomach, gdzie stopień zaawansowania prac jest już znacznie wyższy. Zajęcia dla grupy zaawansowanej odbywają się 2 lub 3 razy w tygodniu.
 • Poza tym, zadajemy szereg prac domowych, więc kontakt z rysunkiem jest przez cały tydzień/24h na dobę:)